LISTOPAD POSVEĆEN OBILJEŽAVANJU MENTALNOG ZDRAVLJA

„ Ima jedna bitka koju se svakoga dana trudim dobiti,

bitka za pozitivne misli. Kad nju dobijem sve sam dobio“.

 
   

U svakodnevnoj online i offline  komunikaciji, adolescentiponekad vide  neke stvari drugačije nego što su one zapravo, te na taj način stvaraju   negativne misli koje s vremenom postaju navika. Obično se  stvaraju u lancu, iz jedne misli proizlazi druga, a iz ove još jedna.  Negativne misli stvaraju negativne emocije što utječe na loše mentalno zdravlje pojedinca. Stvara se nisko samopouzdanje i samopoštovanje, anksioznost, ljutnja, povlačenje od društva, tjeskoba, strah, nesanica… Namjerno ili nenamjerno, negativne misli može nametnuti i neka druga osoba. 

 

Osim stresa i traume, veliki utjecaj na loše mentalno zdravlje djece  imaju i društvene mreže, zato što djeca nemaju razvijeno kritičko razmišljanje. Uspoređuju sebe sa „nametnutim medijskim fotografijama“ koje za cilj imaju propagirati standard ljepote najranjivijoj skupini,adolescentima koji su u godinama kada imaju izoštren izgled o vlastitom tijelu. Adolescenti nastupaju sa stavom da na društvenim mrežama  znaju procijeniti što je   istina, a što dezinformacija, što je posljedica razvojne faze. Roditelji i škola filtriranjem informacija trebaju štititi djecu  od dezinformacija i propagande te na taj način pozitivno utjecati na formiranje stavova i osobnosti.  

 

 



Opširnije

NACIONALNI DAN SVJESNOSTI O KNJIŽNICAMA U BOSNI I HERCEGOVINI

Zelena knjižnica moto je ovogodišnjeg Nacionalnog dana svjesnosti o knjižnicama.
Na poziv Sveučilišta u Mostaru naša školska knjižnica se i ove godine uključila kao partner projekta.
Cilj projekta je educirati javnost i širiti svijest o održivom društvu i nužnosti zaštite okoliša.
Uz mentorstvo knjižničarke Josipe Čoko i nastavnice likovne kulture Jelene Grgić organizirali smo nekoliko kreativnih radionica u školskoj knjižnici na temu reciklaže i održivog razvoja.
Prva radionica je bila futuristička te smo izrađivali robote od rola papira. Kreiranje robota iz mašte je bilo pravi izazov i avantura.
Nakon prve radionice htjeli smo izraditi nešto vlastitim rukama a osim da je estetski lijepo željeli smo i da naši radovi budu uporabni. Izradili smo kućice za ptice reciklirajući tetrapak ambalažu. Napravili smo prozore i ukrasili tetrapak bojom i detaljima kako bi ptičicama bilo lijepo u našim kućicama. Nakon izrade postavili smo kućice u naš školski vrt. Razgovarali smo o pticama selicama i stanaricama.
Ovim putem zahvaljujemo Sveučilištu u Mostaru na pozivu i suradnji.
Mi imamo zajedničke ciljeve, a to je kako očuvati život na planeti.

Opširnije

NAJAVA - PREDAVANJE ZA RODITELJE: DJECA I EKRANI – ŠTO, KADA I KAKO?

Specijalist kliničke psihologije Ivana Granić Galić (KBT psihoterapeut u edukaciji) i magistra psihologije Ana Lovrić (obiteljski sistemski psihoterapeut) će u četvrtak, 9.studenog 2023. godine s početkom u 18.00 sati u prostorijama kina Mogorjelo održati predavanje na goruću društvenu temu DJECA I EKRANI – ŠTO, KADA I KAKO?

Prije i tijekom predavanja, roditelji će moći postaviti pitanja o navedenoj temi putem linka : https://forms.gle/9LJJuXz2DyM1t2Br5 ili na mail adresu: ekranidjeca@gmail.com

Predavanje je u organizaciji OŠ Vladimira Pavlovića. Ulaz je slobodan.

Dragi roditelji, svi ste dobrodošli i veselimo se Vašem sudjelovanju!

Opširnije

KNJIŽEVNI SUSRET S KNJIŽEVNICOM SONJOM JURIĆ

Povodom Svjetskoga dana zaštite životinja, 4.listopada, književnica Sonja Jurić objavila je novu knjigu za djecu pod nazivom Simba & Sony u nakladi Društva hrvatskih književnika Herceg Bosne. Književnica Sonja Jurić u listopadu , mjesecu knjige, posjećuje škole i motivira najmlađe učenike na čitanje literature. Danas su učenici prvih, drugih i trećih razreda naše škole imali priliku poslušati Sonjinu priču o macama koje okupiraju srca. Knjiga je posvećena kućnim ljubimcima i ujedno glas protiv trovanja životinja i zahvala za svaki njihov pogled, zagrljaj i prijateljstvo.
Učenici su aktivno sudjelovali i dijelili priče o svojim kućnim ljubimcima. Druženje sa Sonjom Jurić uvijek je poseban doživljaj i nadamo se da nećemo predugo čekati na novi susret.

Opširnije

CVIJET HERCEGOVINE-MLADI ZA ČIST ZRAK

UPSHIFT je inovativni program za adolescente nastao u UNICEF-ovom uredu za inovacije koji potiče i definira  mlade da postanu aktivni društveni inovatori i poduzetnici. Mi kao dio škole, izabrani smo sudjelovati u ovoj edukativno-kreativnoj radionici koja potiče realizaciju samog problema.

Ime našeg tima je „Cvijet Hercegovine“,a čine ga: Katja Buntić (8.c), Laura Pavlović (9.a) i Noah Golo(8.a).

Tim je svojim maštovitim radom i upornim zalaganjem ušao u treći krug ,te je škola time nagrađena sredstvima za rad tjlaptopom, bluetoothom slušalicama, hard diskom i Wireless mišom.

Idalje smo u konkurenciji s drugih devet škola. Motiviranim radom ćemo nastojati doći i do posljednje nagrade. 

Veliku podršku i motivaciju u radu nam daje ravnatelj Mateo Jovanović i pedagogica Blanka Karamatić.

 

Napisali: Katja Buntić (8.c), Laura Pavlović (9.a) i Noah Golo(8.a).

 

Opširnije

Važnost prevencije – sat u prirodi

Danas je u Parku prirode Hutovo blato održana obuka i interventna vježba pod nazivom Intervencije zaštite i spašavanja u zaštićenim područjima.
Projekt – Zajednički odgovor financira Europska unija kroz program prekogranične suradnje Bosne i Hercegovine i Crne Gore.
Na satu edukacije u prirodi - Važnost prevencije , sudjelovali su učenici 7.b s razrednikom Miroslavom Vidićem i ravnateljem Mateom Jovanovićem. Mjesto održavanja i tema edukacije izazvali su veliki interes kod naših učenika.

Opširnije

Književni susret

Povodom Mjeseca knjige danas je našu školsku knjižnicu posjetila gđa. Cvija Goluža, prof. razredne nastave, učiteljica u OŠ Stolac, te autorica knjiga “Oči moje djece” i “Jubi bolu”.
Učenici 3.e iz sekcije „Mali čitači“ sa svojom učiteljicom pripremili su igrokaz dok su učenice 7.d Kiara Đikov, Antea Bošković, Lara Jarak, Mia Mandić i Andrea Kevo pripremile crtice iz Cvijinih knjiga.
Učenici su nakon igrokaza i čitanja ulomaka iz knjige postavljali pitanja autorici , zanimala ih je motivacija za pisanje, posao učiteljice, detalji iz knjige itd.
Književni susret je protekao u veseloj i poticajnoj atmosferi, autorica je djecu počastila slatkišima te darovala svoje knjige školskoj knjižnici. Ovim putem zahvaljujemo autorici na donaciji knjiga i posjeti našoj školi.

Opširnije