Važnost prevencije – sat u prirodi

Danas je u Parku prirode Hutovo blato održana obuka i interventna vježba pod nazivom Intervencije zaštite i spašavanja u zaštićenim područjima.
Projekt – Zajednički odgovor financira Europska unija kroz program prekogranične suradnje Bosne i Hercegovine i Crne Gore.
Na satu edukacije u prirodi - Važnost prevencije , sudjelovali su učenici 7.b s razrednikom Miroslavom Vidićem i ravnateljem Mateom Jovanovićem. Mjesto održavanja i tema edukacije izazvali su veliki interes kod naših učenika.

Opširnije

Književni susret

Povodom Mjeseca knjige danas je našu školsku knjižnicu posjetila gđa. Cvija Goluža, prof. razredne nastave, učiteljica u OŠ Stolac, te autorica knjiga “Oči moje djece” i “Jubi bolu”.
Učenici 3.e iz sekcije „Mali čitači“ sa svojom učiteljicom pripremili su igrokaz dok su učenice 7.d Kiara Đikov, Antea Bošković, Lara Jarak, Mia Mandić i Andrea Kevo pripremile crtice iz Cvijinih knjiga.
Učenici su nakon igrokaza i čitanja ulomaka iz knjige postavljali pitanja autorici , zanimala ih je motivacija za pisanje, posao učiteljice, detalji iz knjige itd.
Književni susret je protekao u veseloj i poticajnoj atmosferi, autorica je djecu počastila slatkišima te darovala svoje knjige školskoj knjižnici. Ovim putem zahvaljujemo autorici na donaciji knjiga i posjeti našoj školi.

Opširnije

LISTOPAD U ŠKOLSKOJ KNJIŽNICI

Mjesec knjige je najznačajnija knjižničarska manifestacija koja ima za cilj promovirati vrijednost knjige i čitanja.Želeći skrenuti pažnju na knjige i njihov značaj u obrazovanju kao i svake godine, pa tako i ove u našoj školi se raznim aktivnostima promovira mjesec listopad i značaj čitanja. Učenici predmetne nastave sudjeluju u projektu naše škole i Sveučilišta u Mostaru - Što je zelena knjižnica ?
Mjesec smo započeli kreativnim radionicama gdje su učenici šestih razreda i sekcija Mali knjižničari uređivali panoe knjižnice uz podršku knjižničarke Josipe Čoko i nastavnice likovne kulture Jelene Grgić.
U višim razredima smo ponovili gradivo iz književnosti kroz kvizove.
U petak su nas posjetili učenici i učiteljice naših područnih škola. Učenici su došli u pratnji svojih učiteljica Ljubice Martinović, Monike Borovac, Nikoline Kordić iz PO Trebižat, Lidije Matić iz PO Gabela, Ivane Primorac i Blaženke Obradović iz PO Zvirovići. Knjižničarka nam je pročitala priču „Miš u knjižnici“ te smo naučili što knjige vole i ne vole, koja je razlika između knjižnice i knjižare, koje knjige posuđujemo u školskoj knjižnici itd.
Bilo je to veselo i ugodno druženje, a učenici su mogli naučiti da nas čitanje vodi u druge svjetove, da čitanjem možemo puno toga naučiti i postati bolji ljudi.

Opširnije

Terenska nastava četvrtih razreda

Učenici četvrtih razreda OŠ Vladimira Pavlovića u Čapljini su u petak 13.listopada 2023.god.u pratnji svojih učiteljica a u sklopu terenske nastave posjetili Zračnu luku Mostar te Meteorološku postaju Mostar.
Učenici su u zračnoj luci u pratnji stručnog i ljubaznog osoblja obišli unutrašnji dio zračne luke i putnički terminal te se upoznali sa načinom putovanja zrakoplovom. Saznali su gdje mogu kupiti kartu za let , gdje dobiti informacije o letovima te na koji način se vrše prihvat i sigurnosne provjere putnika i prtljage . Učenike je osobito obradovalo to što su na kraju mogli izaći na pistu i vidjeti slijetanje omanjeg zrakoplova.
Nakon toga smo posjetili meteorološku postaju. Učenici su tom prilikom mogli vidjeti meteorološke instrumente za mjerenje temperature i vlažnosti zraka i tla , brzine i smjera vjetra te količine padalina .
Vidno raspoloženi i puni dojmova koji su zasigurno obogatili njihovo znanje učenici su se vratili kućama.

Opširnije

Noć muzeja

Učenici 8.c i 9.e razreda sa svojim razrednicama su u organizaciji CIVITAS-a, sudjelovale u Noći muzeja u Muzeju Hercegovine u Trebinju. Za učenike su pripremljene četiri različite radionice. "Na prvoj radionici razgovarali smo o ilirskim plemenima u istočnoj Hercegovini i o kraljici Teuti.Na drugoj radionici spominjali smo umjetnike i pričali o njihovom životu u ranijim vremenima, te spominjali njihova djela.Na trećoj radionici smo pričali o tradiciji hercegovačkog veza i zlatoveza i u timovima crtali kako su izgledali vez i zlatovez. Najzanimljivija radionica mi je bila četvrta jer smo pričali o Golubarskoj pošti,tj.načinu na koji su se prije slala pisma i obavijesti ovisno od njihove važnosti. Dodjela diploma je bila svečana kao i čitav događaj. Sve mi se jako svidjelo: hrana,ljudi,radionice... Upoznala sam puno novih ljudi,nadam se da ću ići i narednih godina." rekla nam je Andrea Šilić , 8.c. Program je trajao od 18:00 do 0:00 sati, nakon ispunjene večeri učenici su se sa svojim učiteljicama vratili doma u kasnim noćnim satima bogatiji za puno novog znanja i jos jedno iskustvo.

Opširnije

Svjetski dan učitelja

Dan učitelja ove godine učitelji naše škole proveli su u prelijepom, srednjovjekovnom kraljevskom gradu Jajcu. Izlet je organizirala sindikalna podružnica uz svesrdnu pomoć gradonačelnika grada Čapljine dr. Smiljana Vidića .
Djelatnici su obišli znamenitosti i prirodne ljepote Jajca kao što su:
- VODOPAD
- TVRĐAVA
- KATAKOMBE
- MUZEJ AVNOJ-A
- FRANJEVAČKI MUZEJ
- MLINČIĆI
- PLIVSKA JEZERA
- SVETIŠTE SV.IVE – PODMILAČJE

Ovaj dan naglašava važnost obrazovanja kao ključa za razvoj društava i ostvarivanje održivog razvoja. Obrazovani i inspirirani učitelji igraju ključnu ulogu u oblikovanju budućih generacija i ostvarivanju ciljeva obrazovanja.

Ovim putem zahvaljujemo gradonačelniku dr.Vidiću na podršci.

Opširnije

EUROPSKI DAN JEZIKA U NAŠOJ ŠKOLI

Europski dan jezika se temelji na inicijativi Vijeća Europe od 6. prosinca 2001. godine, a obilježava se 26. rujna. Cilj akcijskog dana je vrednovanje svih jezika i kultura kao i doprinos osoba koje posjeduju prednosti višejezičnosti, povećanju individualne višejezičnosti i motivaciji ljudi u Europi o doživotnom učenju jezika.
U našoj školi Europski dan jezika sa svojim učenicima su obilježile nastavnice engleskog jezika Vesna Lukenda Nikšić i Duška Tešanović , knjižničarka Josipa Čoko i nastavnica likovne kulture Jelena Grgić.
Učenici 8.b i 7.d sudjeluju u eTwinning projektu „Meeting our cultures“ koji ima za cilj predstaviti naš jezik, grad i kulturu, kao i tradicionalne načine obilježavanja blagdana u Hercegovini, državama sudionicama projekta. Učenici će pri radu u projektu usavršiti engleski jezik, steći samopuzdanje pri javnom nastupu, upoznati se s tradicijom i gastronomijom zemalja partnera, upoznati vršnjake iz drugih zemalja i upoznati web 2.0 alate u nastavi.

Opširnije